Počuli sme veľa zlého na pána Kisku, ale od koho?

Obrázok

Meno Andrej Kiska sa v posledných dňoch skloňuje nie len ako prezidentský kandidát, ale aj ako výpalník a zlodej. Ako to s ním vlastne je a aké sú objektívne informácie?

Andrej Kiska je podnikateľ, ktorý v minulosti založil spoločnosti quatro a triangel, ktoré umožňovali ľuďom nakupovať na splátky. Médiá (najmä denník pravda) ho obviňujú, že ľuďom požičiaval nevýhodne a mnohých ľudí priviedol na mizinu. Treba si ale uvedomiť, v čom jeho podnikanie spočívalo:

1. Na vedenie spoločnosti sú potrebné peniaze, preto nemohol požičiať peniaze a potom nechcieť nič navrch.

2. Ak niekto neplatil svoje dlhy voči nemu, nemohol to nechať tak, lebo by sa to rozšírilo medzi ľuďmi a nesplácal by nikto. Keď došlo k exekučnému konaniu, náklady na vymáhanie dlhu narástli a tak aj dlžník zaplatil viac, ako keby poctivo splácal.

3. Úroky a poplatky boli porovnateľné s dnešnými pôžičkami v banke a teda nazývať ho úžerníkom nie je na mieste.

4. Cez spoločnosti quatro a triangel sa nepožičiavali sumy, ktoré by sa nedali splácať. Ak si niekto kúpil na splátky televízor a splácal ho dva roky, každý mesiac si stačilo odpustit dve - tri krabičky cigariet, takže medzi neplatičmi boli prevažne špekulanti, alebo ľudia, ktorí splácanie brali nezodpovedne.

Ponovom sa objavili informácie, že pán Kiska stále podniká v spoločnosti TGI Money v Českej Republike, kde požičiava s tak nevýhodnými podmienkami, že na Slovensku to nedovolil súd. Andrej Kiska sa k tejto téme vyjadril:

,,Všetky moje podiely vo všetkých spoločnostiach sú verejné dostupné. Spoločnosť TGI Money pôsobiaca v Českej republike poskytuje v súlade so zákonmi ČR pôžičky s úrokmi 11-12% a jej služby sú vnímané zákazníkmi ako kvalitné a spoľahlivé. Veľká časť klientov využíva naše služby opakovane.
"


K tomuto by som dodal asi len toľko, že za aké úroky kto požičiava je úplne a úplne jeho vec. Tieto čísla si nikto z prsta nevycucol. Sú vypočítané tak, aby sa to oplatilo aj spoločnosti, aj ľuďom. Aj vy môžete požičiavať peniaze za 200% úrok, ale nikto si od Vás nepožičia. Je tu tak obrovský trh s inštitúciami, ktoré Vám požičajú peniaze, že ak si požičiate nevýhodne, je to len a len Vaša chyba a nemôžete to dávať za vinu žiadnemu Kiskovi.

Dosť bolo ale o požičiavaní a percentách. Andrej Kiska bol až dovtedy, ako Fico spustil protikampaň prostredníctvom denníka Pravda, známy skôr ako zakladateľ spoločnosti Dobrý Anjel, ktorá pomáha tisíckam ľudí, ktorí to potrebujú. Sám do tejto spoločnosti venoval neuveriteľnú čiastku 1 000 000 EUR. Koľko takto venoval Fico? Keby dal aspoň jedny zo svojich hodiniek, mohli by za to dve rodiny dostať byt. Pán Kiska dokonca vyhlásil, že ako prezident by nepoberal žiaden plat. Robil by to pre národ.

A teraz k samotným voľbám. Ak si myslíte, že s týmto článkom má niečo spoločné pán Kiska, ste na omyle. Pána Kisku sa voliť nechystám. Aspoň nie v prvom kole. Presvedčili ma o tom diskusie, kde pán Kiska mal nie veľmi presvedčivé vystupovanie. V prvom kole teda budem volit pána Procházku, lebo si myslím, že by bol slušným prezidentom. Ak sa ale naplnia prognózy a do druhého kola pôjde pán Kiska, bez jedinej výčitky pôjdem voliť jeho. Dokonca to pre mňa nebude ani menšie zlo. Pána Kisku si vážim za jeho skutky a dúfam že svoje nedostatky vo vystupovaní odstráni. Ak by som totiž mal voliť rečníka, volím Fica. Ale v prezidentských voľbách Fico môj hlas nedostane.

Zdieľať na Facebooku

Prihlásenie člena:

  Login:
Heslo:
    Registrovať